Domáca mozzarella

( 4 out of 5 )
Loading...
  Vytlačiť RECEPT

  Ak ste si otvorili tento recept a čítate túto vetu, znamená to jediné. Proste milujete syr a vedeli by ste ho jesť každých 5 minút v rôznych dávkach, až kým by vám nebolo zle. No a možno to tak nie je, ale aj tak vás zaujíma, ako sa dá skvelý syr spraviť doma. 

  V nasledujúcom recepte vám ukážeme, ako jednoducho sa dá spraviť chutný a čerstvý syr u vás doma za menej ako hodinu práce. Samozrejme, nie je to 5 minútový recept, ale syr sa proste za takú krátku dobu spraviť nedá. Môžeme začať? Myslíme si, že určite áno.

  Všetko čo budete na výrobu domáceho syra potrebovať je polovica čajovej lyžičky kyseliny citrónovej, rastlinné syridlo, približne 4 litre plnotučného mlieka a jednu čajovú lyžičku soli.

  the kitchn
  the kitchn

  Kyselinu citrónovú rozpustíte v jednej štvrtine pohára s vodou a v druhom pohári si v takom istom množstve vody rozpustíte rastlinné syridlo. Ďalej nalejte mlieko do hrnca a v mierne zohriatom mlieku premiešajte zmes z kyseliny citrónovej. Mlieko pomaly miešajte približne pri teplote 30 °C. Vôbec sa neľakajte, keď sa vám začne mlieko zrážať.

  the kitchn
  the kitchn
  the kitchn
  the kitchn

  Ďalším krokom bude pridanie rastlinného syridla. Keď mlieko dosiahne teplotu 40° C, hrniec prikryjete a necháte ho oddychovať po dobu 5 minút. Kým čakáte, môžete si pripraviť ďalší hrniec s vodou, ktorú privediete k teplote okolo 90° C. Všetky teploty okrem vody, môžete zmerať bežným teplomerom. V hrnci už môžete vidieť, ako sa srvátka začala oddeľovať. Ak má však stále nažltlú farbu, nechajte ho ešte chvíľu stáť.

  the kitchn
  the kitchn

  Ak už bude mať syr mliečnu farbu, môžete ho scediť napríklad pomocou sitka.

  the kitchn
  the kitchn

  Scedený syr v sitku sa umiestni do druhého hrnca s vodou, ktorá by mala mať teplotu okolo 60° C, a necháte ho tam odpočívať po dobu piatich minút.

  the kitchn
  the kitchn

  Po piatich minútach syr preklopíme na drevenú doštičku. Dávajte si však pozor, ešte stále bude horúci. Keď trošku vychladne, mierne ho osoľte a premiešajte. Bude to vyzerať ako miesenie cesta, syr sa však stiahne a vznikne z neho lesklá kôpka, ako na obrázku. Syr môžete následne vytvarovať do guličiek, ako sa predáva v obchode, alebo si ho necháte takto v celku. A je to. Nevyzerá úžasne? No a to ešte iba uvidíte, ako bude chutiť! Dobrú chuť.

  the kitchn
  the kitchn
  the kitchn
  the kitchn

   

  the kitchn
  the kitchn

  zdroj: the kitchn

  Chutil ti tento recept?

  komentárov

  - Shopping List
  x