Tradičný slovenský domáci trdelník

( 4.5 out of 5 )
  Vytlačiť RECEPT

  Vedeli ste, že trdelník sa nepripravuje len na Slovensku? Poznajú ho aj v okolitých krajinách ako je Maďarsko, Česká republika a napríklad aj v Rumunsku. U nás na Slovensku je to ale tradičná záležitosť. Toto sladké pečivo má veľmi zaujímavú chuť, ktorá sa nepodobá žiadnemu inému pečivu. Príprava je celkom jednoduchá.

  rulife.eu

  Budete potrebovať:

  350 gramov polohrubej múky

  100 gramov cukru

  2 vajíčka

  100 gramov vlašských orechov

  1 PL slnečnicového oleja

  1 PL sušeného droždia

  70 gramov masla

  100 ml mlieka

  1/2 lyžičky škorice

  štipka soli

  Postup:

  Droždie si najskôr rozpustíme v teplom mlieku a necháme ho aspoň 5 minút prikryté utierkou. Maslo si roztopíme a necháme ho trochu vychladnúť. V druhej miske si zmiešame metličkou žĺtka s polovicou cukru. Túto hmotu pridáme k maslu a miešame. Za stáleho miešania pridáme droždie.

  o-cz.ru

  Do misky si vysypeme múku a pridáme štipku soli. Ak chceme, môžeme ju preosiať. Po častiach ju pridávame do cesta a miešame napríklad aj mixérom s metličkou, aby v ceste neostali žiadne hrudky. Cesto necháme zakryté utierkou na teplom mieste cca 30 minút.

  bylochka.esy.es

  Kým nám cesto vykysne, pripravíme si sladkú posýpku. V mixéry si dohladka pomelieme orechy, pridáme k nim zvyšný cukor a škoricu. Ak nemáme klasické kovové formy na trdelníky, pomôžu nám napríklad kartónové obalené v alobale namazané troškou oleja.

  Vykysnuté cesto si rozdelíme na 8 častí. Vyvaľkáme ich na hrubé dlhšie šúľky a omotáme okolo valčeka. Cesto potrieme na záver bielkami a posypeme ich orechami so škoricou a cukrom. Valčeky si poukladáme na plech tak, aby sa nedotýkali dna plechu. Pečieme 25-30 minút na 180 stupňoch Celzia. Dobrú chuť.

  rulife.eu

  zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.), sovkusom.ru

   

   

  Náš tip:

  • Trdelníky si môžete urobiť podľa vlastnej chuti. Ak chcete čokoládové, do posýpky pridajte granko. V prípade, že vám orechy nechutia, skvelé sú aj so škoricovým cukrom.

  Chutil ti tento recept?

  komentárov

  - Shopping List
  x