Tradičný ukrajinský boršč

( 4 out of 5 )
Loading...
  Vytlačiť RECEPT

  Pravý, nefalšovaný ukrajinský boršč proste nemôžete nemilovať. Pravdou je, že niekto túto klasiku nemá veľmi rád, no u nás sa teší veľkej obľube. Príprava je síce komplikovanejšia a zdĺhavá, no výsledok stojí za to. To vám potvrdia aj milovníci boršču. Keď sa spoja všetky chute dohromady, navaríte si zdravú vitamínovú „bombu“, ktorá chutí naozaj skvele.

  borsc2
  gastronom.ru

  Budeme potrebovať:

  250 gramov hovädzieho mäsa

  250 gramov bravčového mäsa (najlepšie je plece)

  250 gramov údeného mäsa (prípadne hovädzia kosť – 100 gramov)

  250 gramov hlávkovej kapusty

  150 gramov cvikly

  200 gramov koreňovej zeleniny (petržlen, mrkva)

  100 gramov zemiakov

  50 gramov paradajkového pretlaku

  bravčová masť

  pár strúčikov cesnaku

  1 veľká cibuľa

  1 kyslá pochúťková smotana

  soľ, korenie

  bobkové listy

  ocot

  2 litre vody

  borsc3
  pojrem.ru

  Postup:

  Ako prvé sa budeme venovať mäsu. Všetky druhy mäsa, prípadne údené kosti poumývame a dáme do veľkého hrnca. Zalejeme studenou vodou a varíme na miernom ohni asi 2 hodiny. Mäso povyberáme (bravčové o niečo skôr ako hovädzie), nakrájame na menšie kocky a vrátime naspäť do vývaru.

  borsc4
  pojrem.ru

  Medzitým si očistíme koreňovú zeleninu, kapustu, cibuľu a cesnak a pokrájame všetko nadrobno. Cviklu si môžeme predvariť v šupke, aby nestratila krásnu fialovo-ružovú farbu. Na cibuli a masti si krátko podusíme koreňovú zeleninu a zalejeme ju troškou vývaru z mäsa.

  borsc5
  pojrem.ru

  Keď je zelenina polomäkká, pridáme ju do horúceho vývaru s mäsom. Pridáme aj nakrájanú kapustu, zemiaky nakrájané na kocky a bobkové listy, korenie a soľ.

  Na masti si podusíme na kocky nakrájanú prevarenú cviklu a pridávame postupne paradajkový pretlak a dochucujeme octom, prípadne aj cukrom. K cvikly pridáme buď nakrájaný alebo prelisovaný cesnak.

  borsc6
  pojrem.ru

  Celú zmes primiešame k vývaru.

  borsc7
  pojrem.ru

  Dochutíme, ak je potrebné. Podávame s kyslou pochúťkovou smotanou, pretože tá je k boršču ideálna. Pri boršči je potrebné dodržiavať jednotlivú postupnosť krokov. Suroviny je dôležité dusiť oddelene, aby sa nám chute neskôr dobre prepojili. Verím, že boršč milujete rovnako ako my, a že si na tomto recepte pochutíte. Dobrú chuť.

  borsc8
  pojrem.ru

  Chutil ti tento recept?

  komentárov

  - Shopping List
  x